Pages

Sunday, July 3, 2016

"Eat like a peasant, Live like Royalty" part two

"Eat like a peasant, Live like Royalty" 
Part Two

"Healthy eating is too expensive".  I've heard that so many times and yes with some choices it can be.  But it doesn't have to be.  Shopping at "Whole Foods" used to be known as "Whole Paycheck". Yes they have high quality and hard to find products, but you will pay the price.  Their "365 Everyday Value Brand" is the way to go.  Both organic and natural products are available and the price is hard to beat.   Most of us don't have a store near us, myself included, but when I am near one... you can bet I will be walking those aisles.   If you have a "Trader Joes" near you, you can find many great choices to choose from at a low price.  We have a statewide distribution center ten miles from our house!  But the nearest retail store is forty miles away ! Crazy!  You can find everything you need to eat healthy and at a reasonable price at your local grocery store and even Walmart.  Walmart has been "talking" with Whole Foods on how they can provide healthy organic foods for their customers.  They now carry a wide assortment of organic products and even carry "Beyond Meat"  and "Hampton Creek" products.  Both of these companies are bringing cutting edge technology from the "plant-based" food industry into mainstream market.  

You can "eat like a peasant" by buying nutrient dense foods and not buying "crap".
Here's a quick easy way to keep a tight budget on your choices;
$20-25 on fresh produce: 
$5- a bag organic chopped kale or other greens
$3- head of broccoli or cauliflower
$3-a bunch of organic celery
$2-3 bananas or
$5- bag of organic apples (Why choose organic?)
$4- 2 avocados
$4 -5 sweet potato and an onion

$10-12 on bulk products:
$2-3 dry beans
$2-3 dry quinoa and wild rice
$2-3 raw nuts(almonds cashews

$12-15 on canned and bagged staples:
$3- 2 cans of chick peas
$3- 2 cans black beans
$3 bag of lentils
$3 bag of organic oats
$5 Badia ground flax seed (avail-Walmart)

$3 Non-dairy milk
Almond, soy, coconut or even cashew

$10 frozen fruit and veggies

This is just a suggestion on what to purchase, we need to eat a variety of different foods.
And remember this only for a week, so fresh produce won't go bad.
You can make many different meals with theses combinations.


Since tomorrow is 4th of July, here's a recipe posted last year for "Watermelon Steak"



Have a great week.
Be kind. 
Judd

No comments:

Post a Comment